Make your own free website on Tripod.com
Day-Walker מאת     blade II - ביקורת


ז'אנר: אקשן בגוף שלישי

הוצאה לאור: Activision

פיתוח: Mucky Foot

קונסולה: PS2
18.10.02 - כיום ישנם משחקים רבים המבוססים על סרטים, אך לצערנו, למרות הפוטנציאל הטמון בהם, רובם לא מצליחים לבלוט בין המשחקים המצוינים האחרים בשוק. האם בלייד 2 מצליח איפה שהשאר נכשלו? האם הוא מייצג ז'אנר חדש של משחקי פעולה? גלו זאת ועוד בביקורת הבאה שלנו...

קצת רקע
אני אתחיל בזה, שאני מעריץ גדול של שני הסרטים שיצאו עד כה- Blade 1 ו- 2. כמובן שהערצה זו לא תשפיע על הביקורת, אך אני חייב לומר שחיכיתי די הרבה זמן לכותר הזה, וכמעריץ של הסרט, אני חייב להודות שציפיתי להרבה יותר…

סדרת בלייד מבוססת על ספרי קומיקס, וכעת אספר בקצרה את הרעיון המרכזי שלה: בלייד הוא חצי ערפד וחצי אדם. אמו ננשכה על ידי ערפד רגע לפני שנולד, ולכן הוא רכש את כל כוחות הערפדים: מהירות על, כוח על ותכונות אקרובוטיות מדהימות. אולם, בלייד מיודענו לא קיבל את חסרונותיהם: הוא לא רגיש לאור שמש, הוא יכול לאכול שום, ועוד. כמו כן, בלייד קיבל את הצמאה לדם, ולכן, הוא מצא פיתרון חלופי- הזרקת דם עצמית של מישהו חי, על מנת לא להרוג אף אחד.
כמו בכל הסרטים, לגיבור תמיד יש שותף, וגם כאן זה לא שונה. לבלייד יש שותף אנושי אשר שמו הוא ויסטלר (המוח מאחורי החבורה). ויסטלר מייצר נשקים, אך הוא גם מתכנן משימות- אשר מבוצעות על ידי בלייד. משימתם העיקרית של שוחטי הערפדים הללו היא לנקות את העולם מערפדים.
המשחק יעקוב אחר אותו הרעיון, כאשר ישנו דמיון מסוים בין עלילת הסרט לעלילת המשחק.


עלילה: 8.0
ובכן, העלילה של המשחק די דומה לזו של הסרט- קבוצה של ערפדים מנסה להחיות גזע חדש של ערפדים חזקים יותר; בלייד מגלה זאת ומשימתו היא לעצור אותם (בסרט- חיידק מסוים, שהתפתח בגופם של כמה ערפדים, הפך אותם לערפדי על, אשר מהווים איום לעולם הערפדים, וכמו כן לעולם האנושי).
העלילה בבלייד לא מדהימה. אין שום תפניות או דברים שירגשו אתכם במיוחד, ובמרבית הזמן נראה כי העלילה הולכת רק בכיוון אחד, אך אם לא שיחקתם במשחקים כמו MGS2 או FFX, ייתכן והעלילה תעורר בכם עניין מסויים. לעומת זאת, זה דבר טוב שהעלילה לא עוקבת אחר אותם האירועים בסרט, אלא מעבירה את אותו הרעיון דרך סדרה של אירועים אחרים, אשר רובם בהחלט לא רעים…


משחקיות: 7.0
המשחקיות ב- Blade II די טובה, הסיבה שנתתי לה ציון כזה נמוך היא השליטה. השליטה במשחק נעשית בעזרת האנלוג השמאלי, כל השליטה! לא משנה אם זה ימינה, קדימה אחורה, או ימינה וקדימה, הכול נעשה בעזרת האנלוג- מה שעושה את השליטה בבלייד מאוד קשה ומתישה. בנוסף, מערכת הלחימה (אגרופים או חרב) נעשית גם היא בעזרת האנלוג.
הדבר הגרוע ביותר במשחק היא הבינה המלאכותית. רוב הפעמים הערפדים פשוט יתעלמו מכם, ובמספר מקרים ייתכן והם פשוט לא ישימו לב אליכם, בעת שאתם יורים לעבריהם צרור! לדוגמא, אם תירו בערפד, חברו, אשר נמצא במרחק 5 מטר ממנו, לא ישים לב וימשיך לעסוק בעניינו, מה שהופך את הקרבות למאד קלים ועלובים. לא הכרחי להזכיר שהם גם נגמרים מהר מאד.
המשימה העיקרית של בלייד ועוזרו בכל שלב היא להגיע לסופו, תוך כדי הריגת ערפדים ופתיחת דלתות. זה בערך כל התהליך שחוזר על עצמו. כפי שבוודאי שמתם לב, גם המשחקיות החוזרת על עצמה יכולה להוציא כמה נפשות משלוותן, אולם הלחימה בערפדים, אף על פי הבינה המלאכותית העלובה שלהם, די כיפית. 5-10 שניות, זהו בערך הזמן בו אתם הורגים את כולם, ומתחילים מחדש בגל הבא. ותאמינו לי- אחרי זמן מה גם זה ימאס.
המפתחים הוסיפו תכונה חדשה לבלייד- תכונה אשר נקראית Rage. כשתהרגו את אוייביכם, מד ה- Rage, יעלה וכשיגיע לסוף, תוכלו לשחק כערפד חזק במיוחד (לזמן מסוים, כמובן). בזמן שאתם נלחמים כערפד, תוכלו לעשות הריגות מהירות, לדוגמא: אם תתקרבו לערפד ותלחצו על כפתור הירי, בלייד יוציא את שני אקדחיו ויירה בחזהו. שניה לאחר מכן, יתמוסס הערפד בין ידיו של בלייד. כמו כן, תוכלו גם להשתמש בחרב, שתהפוך את ההתקפות שלכם למהירות מאד, כך שתוכלו לחתוך כל אוייב לתקופה מסוימת של זמן.

הנשקים במשחק הם אותם נשקים אשר מככבים בסרט:
1. רובה שיורה כמו אוזי, אלא שבמקום לירות כדורים רגילים הוא יורה כדורי כסף, אשר טובים מאד להרג ערפדים. הרובה הוא אחד מהנשקים הכי טובים במשחק.
2. רובה shotgun יורה כדורי ברזל, אשר נראים כמו מוט עץ, רק מכסף. הוא די טוב לטווח קצר, אבל לוקח לו הרבה זמן לטעון.
3. דמיינו בומרנג עם שני קצוות חדים במיוחד, אשר עשוים מכסף. הבומרנג טוב במיוחד להריגת הרבה אויבים ביחד. גם לו דרוש זמן טעינה די מעיק, ותצטרכו לחכות עד שהמד יגיע לסופו על מנת לזרוק.
4. החרב היא הנשק הטוב ביותר במשחק- היא חותכת את אוייביו של בלייד בצורה יפהפייה, אך לצערנו תוכלו להשתמש בה רק כשאתם במצב Rage...


גראפיקה: 7.5
למשחק אין גרפיקה מדהימה, אבל גם אין לו גרפיקה גרועה. למעשה, היא ממוצעת. הדמויות מעוצבות בצורה די טובה, המודלים של הנשקים לקוחים ישר מהסרט, כך שאין ממש עבודה קשה בנשקים. ניתן לציין לטובה את האווירה המפחידה כאשר נכנסים לדיסקוטק מלא בערפדים. כמו כן, רוב האיזורים במשחק (במיוחד הסמטאות והמקומות החשוכים) נראים אפלים להפליא, ותורמים מאד לחווית המשחק.
המשחק עצמו משוחק מזווית קלאסית של גוף שלישי (זאת אומרת שבלייד נראה כולו מזווית אחורית), והמצלמה עוקבת אחר גיבורינו בנאמנות. כיאה למשחק אקשן בכלל, ולמשחק אקשן הקשור בהרג ערפדים בפרט, אספקט הדם משחק תפקיד חשוב. למרבה הצער, הדם הניתז מגופם של הערפדים, רגע לאחר שחיתתם, נראה מזויף, לא אמיתי, ולמעשה דומה יותר לקטשופ...


סאונד: 6.0
הסאונד בסרט הוא די טוב למען האמת- מוזיקת טכנו חזקה עם קצת מטאל. המשחק היה יכול להעתיק את המוזיקה מהסרט, אולם, לצערנו הוא לא עשה זאת.
מוזיקת הרקע אשר מלווה את המשחק הינה משעממת וחוזרת על עצמה. במהרה, אני בטוח, היא תעלה על העצבים של כל שחקן. היריות מהנשקים גם כן עלובות- הן נשמעות חלולות וחסרות-תוכן. מלבד זאת, ניתן היה לצפות לפחות להד כאשר מדובר בכוחו של ה- PS2, אך גם את זה לא קיבלנו. הדיבוב במשחק, למרות שהוא לא נעשה על ידי השחקנים בסרט, בכלל לא רע. ניתן לשמוע את המשפטים המפורסמים של בלייד, ואת הדיבור הרציני של ויסטלר, אשר בכל זאת מצילים חלק קטן מהסאונד הדי עלוב של המשחק.


ציון כללי (לא ממוצע): 6.5
בלייד 2 בהחלט איכזב, במיוחד לאחר שהסרט הפך להצלחה לא קטנה. מחברה מכובדת כמו Activision (עם "אגדות" כמו סדרת טוני הוק למשל) ניתן היה לצפות להרבה יותר. לבלייד 2 היה פוטנציאל ענק, רק חבל שהוא לא התממש. השליטה הגרועה, העלילה הלא כל כך מעניינת והסאונד המעצבן, הופכים את בלייד למשחק שכדאי לוותר עליו...


לתגובות: ps2chamber@hotmail.co.il