Make your own free website on Tripod.com
GunBlade מאת     Air Blade - ביקורת


ז'אנר: אקשן/ספורט

הוצאה לאור: Namco

פיתוח: Criterion Games

קונסולה: PS2קצת רקע...
תמיד כשאני נזכר בסרט "חזרה לעתיד 2" עיקר חיבתי ניתנת לסצינה של ה"רחפן". כן כן, ה-"רחפן". למי מכם שלא זוכר (או צעיר מכדי לדעת) הרחפן הוא סקייטבורד עתידני (שנת 2015) ללא גלגלים שמרחף כמה סנטימטרים מעל האדמה ומאפשר לרוכבו לבצע סידרה מדהימה של מהלכים שרוכבי סקייטבורד היו רק יכולים לנסות לחלום עליהם. כשראיתי את הסרט הזה בפעם הראשונה הוקסמתי מהרעיון של הרחפן, השריקה החרישית שלו כאשר הוא כמעט נוגע באדמה, אך לנצח נשאר באויר ללא שום חיכוך עם גורמים ארציים, המהירות המופלאה של מרטי מקפליי (גיבור הסרט) כאשר הוא בורח מחבורת הפושעים הסמי-ביוניים המוטרפים שרודפים אחריו באותו האופן תוך כדי שהוא מחליק ללא שום חיכוך על הכבישים, תופס במכוניות כדי לצבור תאוצה ומחליק בסיבובים של 360 מעלות על גגות של מערות... ספילברג - מה אפשר להגיד עליו?

למרות והכתבה איננה שיר הלל לספילברג וסירטו המדהים, סביר להניח שיש קשר בין מה שכתבתי עד כה ולמשחק ששמו מתנוסס בכותרת הכתבה: Air Blade. כשמו כן הוא - להב האויר (תרגום חופשי). לא הייתי יכול לתאר יותר טוב את הסקייטבורד האוירי שמככב במשחק הזה. המילה "רחפן" די חלשה ולא מתאימה לפיסת הטכנולוגיה שגיבור המשחק זוכה לרכב עליה. מדובר על גירסה משופרת של הרחפן מ"בחזרה לעתיד". זהו מעין סקייטבורד, עם שני מנועים דקים וחזקים במקום הגלגלים שדוחפים את הסקייטבורד כמה סנטימטרים מעל הקרקע לריחוף מושלם. ל-Air Blade יש כמה שיפורים, כמובן... השיפור המשמעותי מעבר לעיצוב הסטייליסטי עם הכנפיים הקטנות והצבעים הפסיכודליים הוא שכוחו של ה Air Blade יכול להצטבר ולהשתחרר בפרץ אנרגייה אדיר שמועיל מאוד לרוכב המאושר, אבל על זה עוד מעט.


משחקיות: 9.0
משחקיות בסך הכל, יוצרי המשחק עשו עבודה נהדרת בשיחזור ההרגשה שנותן הסרט "בחזרה
לעתיד 2" אבל עם שיפורים משמעותיים, וגם דאגו ליצור אתגר חדש לכל אותם חובבי "טוני הוק" אשר מוכנים לצאת מהעולם המרובע של המציאות ולהכנס לאטרף אמיתי של רכיבה חסרת המעצורים שמציב לנו כוח המשיכה. ואם כבר מדברים על האטרף... אני לא יכול להתחיל להסביר עד כמה מטורף המשחק הזה נהיה כאשר משתלטים על החיה הרעה הזו שנקראית Air Blade. המשחק מתפרס על כ-7 שלבים ענקיים של עיר (מזכיר מאוד את GTA3, מעניין למה...). כל שלב משופע בעמודים, מכוניות, רמפות, גגות, כבלי חשמל, הולכי רגל, מעקים ומה לא... על כל אלה יכול השחקן להחליק, לגרד, לקפוץ, לתפוס (בעמודים, למשל) ולהסתובב, להניף את עצמו אל על ולגרד (Grind) איזו מכונית. חובבי "טוני הוק" יאמרו עכשיו: "אבל את כל זה אפשר לעשות במשחק טוני הוק"... התשובה שלי: "נכון... אבל בטוני הוק אתה לא יכול לקפוץ לגובה, להחליק על קיר לעבר גג של בניין, להחליק על המעקה ומשם לקפוץ לגובה של 20 מטר ולהחליק בסיבובים על כבל חשמל שחוצה את כל העיר, והכל תוך כדי עשיית טריקים מרשימים שיגרמו לטוני הוק לברוח הישר לבית הספר לרכיבה על סקייטבורד עם הזנב בין הרגליים והסקייטבורד שבור בתיק." אי אפשר למנות את כמות הפעלולים שאפשר לעשות במשחק הזה באויר. מספיקה לחיצה קטנה על כפתור הריבוע ופתאום אתה מתגלגל, עושה עמידת ידיים על ה Air Blade ומתהפך פעמיים, והכל באותה קפיצה. היות ולפעמים אתה קופץ הישר מגג של בניין או מראש של איזה עמוד שהרגע הסתחררת עליו בגובה של 30 מטר, מגוון הפעלולים שאתה יכול לעשות באותה הקפיצה הוא מרשים, ומספק סוכריות לעיניים הרעבות. לעולם לא נמאס לנסות לבדוק פעלולים חדשים, או לנסות להחליק ולגרד (Grind) איזה מעקה תוך כדי עמידה על הראש וסיבוב של 360 במהירויות מרשימות. אפשר גם לתפוס במכוניות מאחורה.. קריצה קטנה למעריצי הסרט.. פשוט תענוג. קשה לתאר, צריך לשחק. השליטה במשחק די טובה ואחרי שעה או שעתיים של אימון אפשר כבר להתחיל לגרד כמה גגות.


עלילה: 3.0
כן... בטח, ציפיתם לעלילה רצינית? בסך הכל, כשמדובר במשחק כזה, העלילה זה סתם תירוץ. אבל בשביל לספק את השניים שלושה אנשים שבכל זאת רוצים לדעת: מדובר על בחור צעיר בשם אוסקר (Oscar) שהתפטר מעבודתו כמדען בחברת GCP. מסתבר שבעת התפטרותו הוא גנב מהם אב טיפוס של לוח רחיפה חדשני שמשמעותו יכולה להיות הסוף לשימוש בדלק גולמי בעולם כולו. כמובן שהחברה שמעדיפה את טובתה ולא את טובת הציבור (אז למה הם המציאו את זה מהתחלה..?) רוצה את המכשיר בחזרה. אנשי GCP חוטפים את אוסקר, לא לפני שהוא מחביא את ה Air Blade בביתו ומשאיר הודעה לחברו הטוב איתן (Ethan) שמספיק להגיע לביתו של אוסקר, להוציא את ה- Air Blade ממחבואו ולברוח משם רכוב עליו בניסיון לחדור לחברה ולהציל את חברו הטוב... סיפור קלאסי של הממשל הרע והצעירים הטובים... הו, שנות השישים, כמה אני מתגעגע אליכן... כאמור, המשימות במשחק מתפרסות על 7 שלבים ובכל שלב יש כמה תתי משימות שמשמשות אחלה תירוץ לחקור את השלב. בין היתר המשימות כוללות פגיעה בסוכנים רעים (בכך שעושים עליהם "טריק"), קפיצה דרך שלטי חוצות עם הדיוקן של Ethan, והרס של מצלמות וידאו. למרות הטעם התפל של רעיון המשימות, הביצוע שלהן די נחמד ולפעמים אפילו כיפי ביותר, לדוגמה, יש קטע שצריך לגרד (Grind) צלחת לווין ענקית. צריך לתמרן קצת בשלב, לקפוץ ולגרד כמה מעקים כדי להצליח להגיע ולבסוף כשמצליחים מקבלים אחלה תמונת הילוך איטי של הכיסוח, עם פיצוץ חביב שלא יבייש את ערפאת. בסך הכל אני אישית חושב שהכי כיף זה לסיים את המשחק ואז לעבור על השלבים ב Free Style ומשימות ה Time Attack למיניהן. לחקור את השלב ללא הגבלת הזמן של משחק העלילה ולבצע פעלולים מטריפים זה מה שהמשחק הזה עושה הכי טוב. יש מערכת שלמה שבודקת כמה פעלולים הספקת לעשות בקפיצה אחת, כמה הם מושלמים וכו' וכו'. כמו המסר שהעלילה מעבירה, כך צריך לשחק את המשחק: בחופשיות. המשחק מציע גם אפשרויות רבות לשני שחקנים, ואפילו יותר (עד 8 שחקנים). הרעיון המרכזי במשחק מרובה המשתתפים הוא לבצע את מספר הפעלולים הגדול ביותר בזמן הכי קצר.


גרפיקה: 8.5
הגרפיקה טובה, ללא ספק. טקסטורות יפות, והמון המון צבעים. אמנם אין מדובר פה ביצירת מופת בסגנון GTA 3, אבל הגרפיקה מכובדת ואפקטים של אור בזמן שעושים פעלולים מרשימים בגבהים מדהימים על רקעים צבעוניים נותנים סוכריות לעיניים לעיתים קרובות מאוד. המשחק זז חלק לחלוטין וכמובן שזה מוסיף לרמת ההנאה פי כמה. זה פשוט כיף לדעת שאפילו כשרואים נתח גדול מהעיר בגבהים עצומים עם כל התנועה של הולכי הרגל והמכוניות שכולם מפורטים מאוד המשחק אינו נעשה מקוטע וניתן ליהנות מהפעלולים ומהגרפיקה באופן מלא. יש האומרים שתנועת המצלמה אינה טובה במשחק הזה, אבל אני לא ראיתי בעיות מיוחדות מלבד אחת, שלפעמים המצלמה לא מסתובבת מספיק כשעושים פנייה חדה ולכן רואים את Ethan מהצד, דבר שמקשה לדעת במה עשויים להיתקל בזמן אמת. מצד שני המצלמה עושה נפלאות, בייחוד בנפילות מגבהים אדירים (כמו מקבלי החשמל בשלב השני), המצלמה נותנת הרגשת מרחק טובה שגורמת להרגיש ממש כאילו נופלים באמת - דבר שגרם לחברי בעל פחד הגבהים לקפוץ לא פעם בפחד...


סאונד: 7.5
מה אני אגיד.. סאונד טוב. כמו בגרפיקה, אין פה את הרדיו האגדי מ GTA3, או הדיבוב הקטלני של Final Fantasy X... יש פה מוזיקת טכנו משולבת עם ראפ שמאוד מתאימה לרוח המשחק, ומכניסה את השחקן מהר מאוד לקצב של המשחק. המוזיקה מספקת בייחוד כשנכנסים למצב של פעלול מסובך ונותנת את הפוש הרצוי לעשות דברים נועזים. הדיבור באיכות סאונד טובה, מדובב די עלוב (כי מה כבר Ethan יכול להגיד כשהוא תלוי הפוך מעל רחוב שוקק מכוניות?) ובקטעי המעבר הטקסט שטחי וחסר טעם, כמו העלילה. אי אפשר להגיד שלא השקיעו בעריכה, פשוט אפשר להגיד שזה לא משנה. האפקטים מגניבים, כמו לחישת ה Air Blade, המכוניות החולפות ודיבורי האנשים, הכל בדרך כלל במקום הנכון ומוסיף למשחק את ה - Touch האחרון שלו.


ציון כללי (לא ממוצע): 8.5
מדובר במשחק כיפי, ולא רק לחובבי משחקי הסקייטבורד למיניהם, אלא גם לחובבי משחקי אקשן אחרים. זהו משחק אתגרי, כיפי מאוד, לעיתים מתסכל אך בדרך כלל שווה את האימון. הגרפיקה יפה והסאונד עושה את שלו. תמיד אני ממליץ להשכיר קודם ואז להחליט אם לקנות, כי בסך הכל לא לכולם יש עצבים מברזל.


לתגובות: ps2chamber@hotmail.co.il